Kum Havuzları

kum havuzları çocukların keyifle zaman geçireceği ayrıca sosyalleşeceği ve yaratıcılığını geliştirebileceği keyifli bir aktivitedir.

Hepimiz biliyoruz ki dışarıda oynamak ve temiz havaya girmek çocukların doğayı deneyimlemeleri ve dayanıklılıklarını geliştirmeleri için harika bir yol. Araştırmalar ıslak kumları toplamak, avuç içi içinde hissetmek, kum çukuruna yazı yazmak veya desen yapmak gibi etkinliklerin fiziksel ve zihinsel sağlıkları için harikalar yaratabileceğini gösteriyor. Afacanpark bu etkileri göz önünde bulundurarak iç mekan oyun alanlarına ek olarak kum havuzları için de hizmet sunmaktadır.

Kum oyununun yararları:

1. Fiziksel gelişiminde yardımcılar
Yürümeye başlayan çocuğun kum oyunlarında şımartmanın farklı yolları vardır. Kovaları ve kepçeleri kullandığında, onu bir kovadan diğerine boşaltma ve kumu oyuncak bir kamyona kaldırma çabası, kaba motor becerilerini geliştirir. Aynı zamanda kaslarını güçlendirir. Dahası, oyuncakları tutma ve tutma çabası ince motor becerilerini arttırır. Kum oyunu aynı zamanda el-göz koordinasyonunda yardımcı olur.

2. Hayal gücünü genişletir
Sahilde kumdan bir kale inşa etmek veya kum çukurunda köprüler oluşturmak sadece bir faaliyet değil, çocuğunuzun hayal gücünü kurmanın önemli bir yoludur. Bu onun yaratıcılığına meydan okumak için iyi bir yol. 

3. Duyguları ifade etmeye yardımcı olur.
Kum oyunu psiko-analitik bir ifade terapisi biçimi çünkü çocukların düşüncelerini dile getirmeden travmalarını ve duygularını ifade etmelerini sağlıyor.

4. Sosyal etkileşimi teşvik eder
Kumda oynamak çoğunlukla çocuğun yalnız veya diğer çocuklarla oynayabileceği açık havada bir oyun olduğundan, sosyal becerilerini geliştirme şansı yakalar. Oyun alanında bulunan ana okul öncesi veya kum çukurları, birçok çocuğun oynadığı slayt ve salıncaklara sahiptir. Sosyal etkileşim burada kaçınılmazdır. Çocuğunuz sırasını beklemeyi, oyuncaklarını ve kovalarını paylaşmayı ve sohbet etmeyi öğrenecek. Bir aile olarak sahile yapılan ziyaretler, çocuğunuza yetişkinlerle verimli bir şekilde etkileşimde bulunma fırsatı sunar.

5. Dikkat ve konsantrasyon oluşturur
Çocukları disipline ederken ebeveynlerin ve öğretmenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri konsantrasyon ve dikkat eksikliğidir. Pek çok çocuk, belirli bir şeye odaklanmayı birkaç dakikadan daha uzun süre zor bulur. Ebeveynler meşgulken küçük çocukların bile akıllı telefon ya da tablet gibi elektronik aletlere bağlandığını görüyoruz. Bu da, dikkatleri kolayca dağıldıkları için dikkat aralıklarını büyük ölçüde etkiler. Kum oyunu yumuşak kuma dokunmak, dokusunu hissetmek, istiflemek ve bina yapmaktır. Bu, çocuklara onunla farklı şeyler yapma fırsatı verir. Bu tür bir faaliyet, eldeki göreve odaklanmalarına yardımcı oluyor ve konsantrasyonlarını arttırıyor.

6. Bilişsel gelişimi geliştirir
Kum üzerine yazmayı ve üzerinde şekiller ve desenler oluşturmayı öğrenmek, çocuklara önemli dil kavramları, problem çözmeyi vb. öğretir ve bilişsel gelişimde yardımcı olur. Pek çok çocuk başlangıçta bir kağıda yazmayı ve bir kalem ya da pastel boya tutmayı yapamayabilir, ancak oyunun bir parçası olarak kum üzerine desen yazmayı ve çizmeyi daha kolay bulabilir.